Aktuálně

ZÁŽITKOVÝ DÁREK POD STROMEČEK

Nabízíme vánoční vouchery na privátní procházky po Praze

1.Voucher pro 1- 2 osoby za 1 000 Kč 

2. Voucher pro 3 – 4 osoby za 1 200 Kč

3. Voucher pro 5 – 7 osob  za 1 500 Kč

4. Voucher pro 8 – 9 osob  za 2 000 Kč

Pro skupinky od 10 osob cena dle dohody.

Délka privátní procházky je cca 2 hod., její program může být přizpůsoben přání zákazníka. Prohlídka je jen pro vás, žádné chození s velkou skupinou.

Platnost poukazu je do 30.4. 2023.

rezervace prohlídky:  info@prahasnami.cz  (stačí zaslat rezervační formulář)

                                      tel: 605 536 627 tel: 603 484 486

Způsob platby: bezhotovostně,  v hotovosti výjimečně.

 

 

Víte, že adventní trhy na Staroměstském náměstí se dostaly mezi deset nejkrásnějších na světě? 

 Letošní vánoční strom tam byl umístěn 26.listopadu, den před první adventní nedělí. 

Jedná se o smrk vysoký 25 metrů, pochází z Kytlice u České Kamenice. Zdobí ho šestikilometrový světelný řetěz, 80 vánočních hvězd a 170 červených a zlatých koulí, které představují barvy Prahy . Na jeho vrcholu se tyčí 2 metry vysoká špice. Bude rozsvícený mezi 16. hodinou a půlnocí do 6.1. 2023.

Kde se vzala tradice vánočního stromku?

1.Podle legendy z 6.  století chtěl irský opat Kolumbián v Burgundsku obrátit pohany na křesťanství a ozdobil jedli pochodněmi ve tvaru kříže. Tradicí se to ale ještě nestalo.

2. Původ tradice vánočních stromků a větví pochází z 15.stol.

z Německa, připomíná hry konané na Štědrý den před vstupem do kostela. V nich vystupuje Adam, Eva a strom, jehož plody (jablko) vedly k hříchu. V Německu se v zimě jako náhrada za jabloň našla jedle a právě její větve se využívaly k výzdobě během Vánoc. Sušená jablka slouží k ozdobě.

Za předchůdce vánočního stromku se považuje ozdobená větev zavěšená u vchodových dveří špičkou dolů, aby se mrtví nasytili a nezaujali místo u štědrovečerní večeře.

3. Ještě daleko dříve před křesťany využívali stromky ke svým oslavám pohané, uctívali jimi svá božstva.

Připomeňme si ale příběh z Rigy nebo Tallinu (15.-16.stol., o místě se dodnes vedou spory). Obchodníci německého původu darovali městu o zimním slunovratu strom, jeho spálením se mělo zapudit zlo. Mezitím ho děti ozdobily, všem se zalíbil a tak prý vznikla tradice.

Vánoční strom se nejprve rozšiřuje mezi protestanty a až později mezi katolíky. Katolická církev mu nakonec dává křesťanský význam. Strom-dřevo (kolébka, kříž Krista), zelená-věčný život, jablko-prvotní hřích. Ve Vatikánu byl vánoční strom poprvé umístěn r. 1982. Svatopetrské náměstí ozdobil r. 1999 i strom z Beskyd.

První vánoční stromeček v Praze umístil r. 1812 Karel Liebich (ředitel Stavovského divadla) ve svém zámečku v Libni. K rozšíření tohoto zvyku později pomohl i Vojta Náprstek.

První Vánoční strom republiky byl umístěn v Brně r. 1924. Připomíná příběh spisovatele a novináře Rudolfa Těsnohlídka, který po té, co nalezl v lese opuštěné děvčátko, se rozhodl zorganizovat sbírku na vybudování dětského domova. Tak vznikla tradice stromu republiky, pod kterým je sbírka pro opuštěné děti.